Ön belegondolt már abba, hogy mi történik, amennyiben a nyugdíja nem elég az ellátására idős korában? A jelenlegi alaptörvényben rögzítésre került, hogy ebben az esetben az ellátásához szükséges további összegeket a gyermekein behajtják, vagyis a leszármazóknak kötelezettsége az ellátás biztosítása.
Mi a megoldás, ha nem szeretnénk élni azzal, hogy az ellátás költségeit a gyermekünkön hajtsák be? Mi van, ha neki sincs akkora jövedelme, hogy ezt megtehesse?
Életjáradéki szerződés: biztos jövedelem életünk végéig
Az életjáradéki szerződés folyamatos anyagi ellátást biztosít, havonta érkező fix jövedelmet jelent, ami egy nyugdíj jellegű bevétel, cserébe annyit vállal az eltartott (az idős), hogy amennyiben meghal, az ingatlana arra száll, aki ezt az eltartást folyósítja felé.
Fontos szabály, hogy az eltartott használhatja az ingatlanát élete végéig, oda csak az mehet be, akit ő akar, ő fizeti a fenntartási költségeket, végrehajtás sem terhelhető rá. A szerződés értelmében pedig jövedelme van, ami felbontható abban az esetben, amennyiben nem kapja meg a kijelölt összeget.
Életjáradéki kontra tartási szerződés
A kettő között a legfőbb különbség a szolgáltatás milyensége, az életjáradéki szerződés ugyanis készpénzfizetéssel jár méghozzá fix fizetési határidővel.
A tartási szerződés pedig természetbeni ellátást jelent, szabad megállapodás alapján, de mindenképpen fizikai közreműködést igényel.
A tartalomról a felek egyeznek meg (beletartozhat pl. bevásárlás, ingatlan rendbetartása, egészségügyi ellátás, takarítás)
A bizalom nagyon fontos a szerződések megkötésekor, mivel általában nem közeli ismerőssel kerül megkötésre, ez bizalmatlanságot eredményezhet.
Épp ezért fontos tudni, hogy az eltartó a szerződéses konstrukciónak köszönhetően védve van. Az eltartónak jelenthet bizonytalanságot az, hogy nem tudja, hogy meddig tart a szerződés vagyis milyen időtartamra kötik.
A szerződést többnyire idős emberek kötik jellegéből adódóan, különösen olyanokra jellemző, akiknél nincs rendezve az öröklési kérdés, vagy nincs örökös, vagy épp az örökös anyagilag nem engedheti meg magának a segítséget.
Az ilyen jellegű szerződés csak ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző előtt hitelesített szerződés lehet.
A Szentes Ügyvédi Iroda ebben is a rendelkezésére áll, egyéb tevékenységeink mellett, keressen minket bizalommal elérhetőségeinken!
-
E-mail:
szentesiroda@szentesiroda.hu
-
Telefon:
06 (1) 212-2184