A generációváltás mindig érzelmekkel fűtött
A családi vállalkozások mostanra eljutottak odáig, hogy napi kérdéssé vált a generációváltás. A rendszerváltáskor elindult vállalkozások vezetői mára idősökké váltak és nem akarnak napi 16 órákat dolgozni, mint ahogy az elmúlt 30 évben tették. Inkább átadnák a stafétát a következő generációnak.
A különböző generációk más szemszögből állnak a folyamatokhoz
Mára változásokon ment keresztül a társadalmi közösség, a szokások, a szándékok, a vállalkozói kedv általában. Ennek következtében a nézeteltérések családon belül is feszültségekhez vezethetnek.
A probléma két irányból jöhet:
- új generáció máshogy akarhatja csinálni, mindent megváltoztatva
- az idősebb vezetők nehezen engedik el a megszokott dolgokat, hajlamosak beleszólni a dolgokba.
Ezért érdemes előre rendezni a dolgokat.
- A technikai eszközök használata, a digitális technika is jobban működik a fiatalok esetében.
- A legtöbbször a kilépő idősebb generáció jobban ismeri a piacot, stratégiailag jobban megtudja mondani, mit hogy érdemes csinálni. Míg egy fiatal jobban tudja intézni az operatív ügyeket, több a türelme, több energiával és lelkesedéssel bír és nem utolsósorban közvetlenebb kapcsolata lehet a munkatársakkal.

A generáció váltás nehézségeire érdemes időben gondolni
Családi alkotmány
A szakma megalkotta a Családi alkotmány szerződés típust, ami egy félig etikai, félig üzleti kódex. (pl. tipikus kikötés, hogy a vasárnapi ebédnél nem beszélünk üzletről) De szó lehet benne arról, hogy az irányításban kinek mi a feladata, hol száll át az irányítási pont, mi az átadási metódus.
Szerteágazó kérdéskör van, amit érdemes előre rendezni, mert a tapasztalatok szerint később csak rosszabb lesz: szabályozza részben a család életét is, részben a vállalkozás életét is, főleg a kapcsolódási pontokra koncentrálva.
Amennyiben Ön is családi vállalkozásban dolgozik és bármilyen kérdés merül fel Önben, a Szentes Ügyvédi Iroda rendelkezésére áll, keressenek minket bizalommal!