A házasságkötések előtt, amikor még nagy az egyetértés senki sem azzal tervez, hogy mikor lesz vége.
Sajnos viszont a statisztikák azt mutatják, hogy 3 házasságból 2 válással végződik. És a tapasztalatok azt mutatják, hogy ritkán zárul együttműködéssel, békével egy ilyen válás.
Gyakoribb, hogy vita indul, leggyakrabban a gyermekek elhelyezéséről és a vagyonjogi kérdésekben. A vagyonjogi kérdéseket azonban tudjuk előre rendezni.
Házassági,- vagyonjogi szerződés jogintézménye
A házasság előtt érdemes megkötni, de a házasságban is bármikor rögzíthető a jövőre nézve.
A felek szabadon határozzák meg ugyan, de két fő rendszer van:
- közösen szereznek vagyont a házasság alatt (50-50% vagy az együttműködésük arányában)
- vagy fenntartják a különszerzést a házasság ideje alatt is (ilyenkor a közös költségeket illetve a gyermeknevelés költségeit kell szerződésben rögzíteni)
A szerződés rendelkezhet úgy is, hogy minden egyes szerzésnél külön döntenek a felek és amilyen arányban ezt rögzítik a megfelelő nyilvántartásban, (legyen ez egy cégnyilvántartás vagy földhivatali nyilvántartás), olyan arányban szereznek, ha oda kerül a sor. És később ez nem lehet vita közöttük.
Vagy egy fix százalékkal is kalkulálhatnak, ez tipikusan az ½- ½ arány, ez a törvényi vélelem is.
Vagy azt is mondhatják, hogy meghatározzák, hogy melyik fél mit szerzett.
A házassági szerződés
Ez a szerződés ügyvéd által készített lehet, továbbá van egy közjegyzők által vezetett országos nyilvántartás is, ahol annyi kerül feltüntetésre, hogy létezik egy ilyen szerződés. (harmadik személyek felé csak ebben az esetben érvényes a szerződés)
Akkor lehet ez fontos, ha az egyik fél adósságokkal érkezik a kapcsolatba, míg a másik fél vagyonnal. Ez az elkülönítés a pénzintézetek felé akkor lép életbe, hogyha az előbb említett nyilvántartásban szerepel ez a szerződés.
Normál vagyonjogi per
Közös vagyon megosztását rendezni peres eljárásban jó pár éves bírósági eljárás, ahol a nagy érzelmi terhen túl, a bizonyítási teher is nagy. (5-10 évvel ezelőtti blokkokat, számlákat kell benyújtani a bíróságra, és igazolni, hogy ezeket kifizette)
A per jellegéből adódóan a jogi költségek a feleket terhelik, a pertárgy érték 6%-át illetékként le kell róni, ami akár egy családi háznál is már jelentős összeg.
Ezért érdemes előre felmérni a helyzetet, és akkor megegyezni, amikor még béke van a felek között.
Amennyiben bármilyen kérdése merül föl a házassági vagyonjogi szerződéssel kapcsolatban, a Szentes Ügyvéd Iroda rendelkezésére áll, keressenek minket bizalommal!