Mit tehetünk, amennyiben kapunk egy számlát, ami formailag és tartalmilag megfelelőnek tűnik, tartalma egyezik az elvégzett gazdasági cselekménnyel, és mégis megbüntetnek? Hiába tehát a pontos számlaírás, sok esetben mégis elmaradhat az áfa visszautalása.
Erre létezik egy olyan adóhatósági gyakorlat, ami nem feltétlenül egyértelmű az adózók számára.
Amennyiben egy befogadott számláról kiderül, hogy a számla kiállítója korábban adót csalt, akkor ezt a számlát, az amúgy jószándékú befogadó sem tudja felhasználni. Ez azt jelenti, hogy nem tudja levonni az áfát és még bírságra is számíthat a kérdés kapcsán.
Erről az adóhatóság kiadott egy állásfoglalást 2017 augusztusában, mi az amit ő vizsgál, és mi az, amit elvár az adózótól egy számla ellenőrzésekor.
Adóhatósági gyakorlat
A befogadó féltől is egyfajta vizsgálatot vár el az adóhatóság, az üzleti folyamat részévé kell válnia, különösen ha gyanús körülmények merültek fel a számlát kibocsátó cég körül Nem minden esetben lehet ugyanis az adóhatóság felé arra hivatkozni, hogy nem volt tudomásunk az ügyről. Sok információ és adatbázis áll rendelkezésre, amelyet figyelhetünk (adótartozás kérdése, van-e vele szemben végrehajtás, van-e nem bejelentett alkalmazottja)
Amit vizsgálni kell számlabefogadáskor:
- a partnernek adószáma rendben van-e,
- cégadatok stimmelnek-e,
- rendelkezik-e a kapacitással vagy a termékkel, amivel teljesíteni tudja a számlát,
- jogosult-e teljesíteni, amennyiben engedélyköteles a tevékenysége, akkor eltudja-e végezni
- áfa kötelezettségi fizetése teljesítve van-e
- bejelentette-e a munkavállalóit, nem áll fent a fekete munka veszélye

Járjon el kellő körültekintéssel számla befogadása előtt, hogy elkerülhesse a kényelmetlen helyzeteket
Az adóhatóság is hasonlókat vizsgál saját nyomozati eszközeivel:
- adóalany valós-e (pl.adószám)
- valós esemény történt-e, képes volt-e a teljesítésre
pl. Aki a számlát kibocsátotta, arról kiderül utólag hogy a számla hamis, mert mondjuk nem a saját kapacitásával végezte el a tevékenységet. (pl. építőipari számla, és kiderül hogy feketén foglalkoztatta az embereket, és nem lenne saját kapacitása, hogy ezt a számlát teljesítse.
- vizsgálja, hogy a számlában szereplő valóságadatok megfelelőek-e
Érdemes az adóhatóság honlapján lévő keresőket használni, ott pl. a bejelentett munkavállalókra is rá lehet keresni ill. az adószám állapotára. Vannak feketelista kiadványok, ill.jogi szolgáltatóknak van hozzáférése cégfigyelő rendszerekhez, ami sokat elárul egy partner megbízhatóságáról.
Ez a partnervizsgálat azonban nem áll mindenkinek rendelkezésére, ezért érdemes jogi szakemberhez fordulni, vagy akár ha véletlen sikerült befogadni egy olyan számlát, amit nem szabadott volna és egy vizsgálat során ez kiderül. Sok esetben az adott ügy konkrét körülményei a meghatározóak, így igyekezni kell a legtöbb információt begyűjteni számlabefogadás előtt.
Irodánk készséggel áll rendelkezésére, hogy ne eshessen áldozatául áfacsalásnak, vagy egyéb kényelmetlen helyzetnek, ami elkerülhető lett volna kellő körültekintéssel!
E-mail:
szentesiroda@szentesiroda.hu
Telefon:
06 (1) 212-2184