A Szentes Ügyvédi Iroda elsősorban gazdasági joggal foglalkozik, ez gazdasági társaságoknál a szerződésállomány kezelését jelenti, magánszemélyek esetében is foglalkozunk szerződések kezelésével, ennek tipikus példája az adásvételi szerződés.
Adásvételi szerződés kötelező tartalmi elemei
Számos olyan tartalmi elem van, amely nem feltétlen egyértelmű, de könnyen megakaszthatja a folyamatot, illetve akár a teljesítést is meghiúsíthatják adott esetben.
A következő 4 elemnek kötelező szerepelni az adásvételi szerződésben:
-
- felek adatai
- ingatlan adatai
- fizetés
- birtokba adás

Az adásvételi szerződés kötelező tartalmi és formai elemeit mindig szem előtt kell tartani
Egyéb szempontok adásvételi szerződés kötésekor
Sokszor merülhetnek fel problémák, akár olyan egyszerűnek tűnő helyzetekből is, hogy adásvétel után maradnia kell-e a csillárnak, vagy elegendő egy égőt otthagyni. Ezek elkerülése érdekében érdemes a szerződés kötéskor rögzíteni a főbb pontokat.
- Pénzintézeti finanszírozás esetén: a banknak az elvárása a szerződések felé, a tapasztalatok szerint a bank sokkal szigorúbban értelmezi a jogszabályt, mint ahogy kellene, és olyan elvárásokat ír elő, amelyeket az ügyvéd nem ír elő (ezzel nem követve el szakmai hibát) De érdemes előre elkérni, mert ha ezen múlik a hitel, akkor ezen múlik a teljesítés is.
Épp ezért fontos, hogy amikor ismert lesz a finanszírozó pénzintézet kérjünk tőle egy összefoglalót, hogy miket kell a szerződébe beleírni (ez a bankoknak rendelkezésre áll, könnyen átküldhető, a cikkben lentebb olvasható az OTP Bank, a K&H Bank Zrt. és az Erste Bank követelménye)
- Birtokba adás kérdése: mi marad az ingatlanban? erre is van jogi szabályozás, hogy mi az ingatlan tartozéka, mi az amit kötelező otthagyni. Ezt érdemes előre tisztázni. Tipikusan ilyenek a beépített bútorok, amit a felek máshogy szoktak értelmezni
- Birtokba adás időpontja: sokszor előfordul hogy láncolatban történnek az adásvételek (eladja az egyik ingatlanát és másikba költözik) Vagyis akkor tud kiköltözni, hogy ha a következő ingatlant birtokba vette. Viszont ennek feltétele, hogy kifizesse a vételárát, viszont ezt akkor kap meg, hogy ha ebből kiköltözne Vannak illetékkedvezmények, amelyeket körbe kell járni és meg kell vizsgálni.
Korábban ezzel ITT foglalkoztunk.

Kérjük szakértő segítségét adásvételi szerződés kötésekor, hogy a későbbi problémákat elkerülhessük
Az illeték kérdése tehát nagyon fontos ingatlan adásvételkor, mert minden adásvételhez kapcsolódik adófizetési kötelezettség, amelyre nincs ráhatásunk. Az illeték mértéke azonban befolyásolható, kellő odafigyeléssel akár 2-4%-ot is lehet spórolni az ingatlan árához viszonyítva.
Az adásvételi szerződés megkötésekor számos tartalmi és formai elemet be kell tartanunk, emellett van egy bizalmi faktor is, amit fontos konkrétan szabályozni, mert sok félreértést eredményezhet.
Fontos hogy szakértőhöz forduljunk adásvétel esetén, irodánk ebben is tud segíteni. Keressen minket bizalommal!
E-mail:
szentesiroda@szentesiroda.hu
Telefon:
06 (1) 212-2184
Az OTP Bank, a K&H Bank Zrt., és az Erste Bank-ra vonatkozó adásvételi szerződés alaki és tartalmi kellékei
Az adásvételi szerződés kötelező tartalmi elemei ingatlan magánszemély általi megvásárlásának OTP Bank Nyrt., OTP Jelzálogbank Zrt. vagy OTP Lakástakarék Zrt. ) által nyújtott kölcsönből
– A szerződő felek személyes azonosító adatai (családi és utónév, születési családi és utónév, születési hely, idő, anyja neve, lakcím, személyi azonosító, adóazonosító jel), nem természetes személy eladók esetében a név vagy cégnév, székhely, cégjegyzékszám vagy bírósági bejegyzés száma, törzsszám, statisztikai azonosító feltüntetése.
– Az ingatlan pontos megjelölése: település neve, helyrajzi szám, természetbeni cím, az eladók/vevők tulajdoni hányada. Épülő társasházi lakások megvásárlása esetén javasolt az alábbi szöveg feltüntetése az adásvételi szerződésben:
“Eladó eladja, Vevők megveszik a jelen szerződés …. pontjában meghatározott ingatlan …………… tulajdoni hányadát egymásközti ………. arányban, ami megfelel a felépítésre kerülő …………. épület ……….. lépcsőház …… emelet …. ajtó alatti , …….. m2 alapterületű, ……….. szobás öröklakásnak, amely az ingatlan-nyilvántartásban ………….. sz. alatt feljegyzett előzetes társasházalapító okiratban …… sorszám alatt szerepel.”
– A vételár összege, és megfizetésének ütemezése, egyértelműen kiemelve azt, hogy a vételár utolsó részletét a vevő a hitelintézeti lakásvásárlási hitelből, illetve lakáscélú állami támogatásból/kedvezményből fizeti meg.
A vételár ingatlan és ingó vagyonrészre való megbontása, amennyiben a vételár ingóság megvásárlását is tartalmazza.
– Abban az esetben, ha az adásvétel tárgya nem csak egy, adott helyrajzi számon nyilvántartott ingatlan, hanem más helyrajzi számon nyilvántartott egyéb rendeltetésű ingatlan is (pl.: szomszédos szántó, rét, legelő, út, iroda vagy gazdasági épület), akkor is szükséges a vételárat ennek megfelelően megbontani. Ugyanígy kell eljárni abban az esetben is, amennyiben egy helyrajzi számon nyilvántartott lakóingatlan és egyéb rendeltetésű ingatlan (pl. gazdasági épület, garázs) vásárlásáról van szó.
-Annak rögzítése, hogy az utolsó, megtakarítás esetén valamely vételárrészt a hitelező közvetlenül az eladó részére készpénzben, vagy átutalással (ügyvédi letétbe helyezéssel) fizeti meg. Ez utóbbi esetben a kölcsönből, vagy a megtakarításból, vagy a lakáscélú állami támogatásból/kedvezményből finanszírozott vételárrész teljesítésére megjelölt bankszámla (letéti számla) számát, és a bankszámla (letéti számla) tulajdonosának a nevét is meg kell adni. Több eladó esetén meg kell határozni a kölcsönből, vagy a megtakarításból, vagy a lakáscélú állami támogatásból/kedvezményből fizetendő vételárrész eladók, illetve a haszonélvezeti eladók közötti megoszlását, kivéve, ha a haszonélvező ellenérték nélkül mond le a haszonélvezeti jogáról: ez utóbbi esetben ezt a tényt kell rögzíteni a szerződésben. Több eladó esetén természetesen lehetőség van arra, hogy csak az egyikük számláját jelöljék meg, azonban ebben az esetben tartalmaznia kell a szerződésnek, hogy az eladók az ezen bankszámlára történő teljesítést saját kezükhöz történő teljesítésnek ismerik el.
– Amennyiben a kölcsön, vagy a megtakarítás, vagy a lakáscélú állami támogatás/kedvezmény eladó kölcsönének kiváltására is szolgál, az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell azt a számlaszámot is, amelyre történő utalással a kiváltandó kölcsön végtörlesztése megtörténik. Ez a számlaszám azonban nem térhet el a kiváltandó kölcsönt nyújtó bank által kiadott hitelkiváltási igazoláson szereplő számlaszámtól.
– A kölcsönből, vagy a lakáscélú állami támogatásból/kedvezményből fizetendő vételárrész teljesítésének határideje a kölcsön, vagy a lakáscélú állami támogatás/kedvezmény folyósításáig nem telhet le.
-Az eladónak a feltétlen, és visszavonhatatlan tulajdonjog átruházó nyilatkozat (bejegyzési engedély) későbbi időpontban történő kiadására vonatkozó nyilatkozata, és a bejegyzési kérelem ezen időpontig való függőben tartására irányuló kérelme. Eladó a szerződés aláírásával úgy nyilatkozik, hogy az okirat ingatlanügyi hatósági (földhivatali) benyújtásától számított legfeljebb hat hónapos határidő elteltéig a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt megadja. Felek kérik az eljáró illetékes körzeti földhivatalt, hogy az Inytv. 47/A § (1) bek. b) pontja alapján a tulajdonjog bejegyzésére irányuló eljárást a tulajdonjog bejegyzési engedély benyújtásáig tartsa függőben.
– Amennyiben a vételár megfizetése több részletben történik, az eladó kötelezettségvállalása arra nézve, hogy ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott átvételi elismervény útján igazolja a Hitelező felé, hogy a vevő a kölcsönön és/vagy a lakáscélú állami támogatáson/kedvezményen felüli fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.
– Az eladó a tulajdonjog átruházó nyilatkozatot (bejegyzési engedélyt) legkésőbb a kölcsön és/vagy a lakáscélú állami támogatás/kedvezmény folyósításával egy időben a Hitelező rendelkezésére bocsátja, vagy ügyvédi letétbe helyezi, és az ügyvédi letétbe helyezés tényét a Hitelező felé igazolja. A bejegyzési engedély ügyvédi letétbe helyezése esetén az Adósoknak azt is igazolni szükséges, hogy a letéti szerződés tartalma szerint az eladó a folyósítás tényéről haladéktalanul köteles értesíteni az eljáró ügyvédet, az eljáró ügyvéd pedig kötelezettséget vállal arra, hogy a bejegyzési engedélyt a teljes kölcsönösszeg kifolyósítását követő 2 munkanapon belül benyújtja az illetékes földhivatalhoz. A tulajdonjog bejegyzési nyilatkozat ügyvédi letétbe helyezéséről szóló igazolásokat Vevő jogosult beszerezni, és a hitel folyósításához a Hitelintézet részére benyújtani, az eljáró ügyvéd a Vevő kérésére az igazolásokat jogosult és egyben köteles kiadni.
-A feleknek (meghatalmazottaknak) az okirat alapján nyilvánvalóan azonosítható aláírását (az aláírók aláírásuk alatt olvashatóan megjelölték nevüket és az okirat szerinti ügyletkötői minőségüket pl.eladó, vevő, haszonélvező stb.) és több lapból álló okirat esetén a szerződő felek (vagy az arra az okiratban meghatározott felek), és a készítő, az ellenjegyző ügyvéd kézjegyét minden oldalon (kivéve, ha a papíralapú okirat lapjait az ellenjegyző ügyvéd úgy fűzi össze, hogy az az okirat sérelme nélkül ne legyen megbontható).
– Ügyvédi ellenjegyzést, amely tartalmazza az ellenjegyző (egyben a szerződést készítő) személy nevét, aláírását, kamarai azonosító számát, irodájának székhelyét, az ellenjegyzés helyét és időpontját és az ellenjegyzés tényét („készítettem és ellenjegyzem”, vagy az „ellenjegyzem” megjelölést). Az ügyvéd által teljesített ellenjegyzés érvényességének további feltétele a hagyományos és szárazbélyegző lenyomata mind az eredeti, mind a másolati példányokon, az aláírás oldalán.
– Az okiratnak tartalmaznia kell a bejegyzés alapjául szolgáló jog vagy tény pontos megjelölését, a jogváltozás jogcímét. Tartalmi kellék még a fentiekben felsoroltakon kívül a szerződő felek állampolgárságra vonatkozó nyilatkozata is.
– A több oldalból álló okiratot folyamatos oldalszámozással kell ellátni.
– Keltezés helye, ideje.
Az adásvételi szerződés nem tartalmazhatja a következőket
– Az ingatlanra vonatkozó semmilyen fennmaradó terhet (pl. jelzálogjog, haszonélvezeti jog, elidegenítési és terhelési tilalom; kivéve a haszonélvezeti vásárló vagy fenntartó ilyen jogát), ha az ingatlan a kölcsön fedezetét fogja képezni.
– Semmilyen felfüggesztő, vagy bontó feltételt a szerződés érvényességét vagy hatályát illetően.
– Az adásvételi szerződés érvényessége nem függhet harmadik személy jóváhagyásától (kivéve a kiskorú szerződő fél nevében a törvényes képviselő által tett kötelezettségvállaló nyilatkozathoz szükséges gyámhatósági hozzájárulást).
– Elállási jog kikötését a kölcsön, vagy a megtakarítás, vagy a lakáscélú állami támogatás/kedvezmény kifizetését követően, különösen a birtokba adás elmulasztásának következményeként.
– Az ingatlanra vonatkozó eladási, visszavásárlási jogot. Az ingatlanra vonatkozó vételi jogot az adásvételi szerződés kizárólag abban az esetben tartalmazhat, ha az adásvétellel együtt hitelkiváltás is történik, és a vételi jog a kiváltandó kölcsönt biztosítja.
A tájékoztatás nem teljes körű, egyéb speciális esetekkel (pl. CSOK, lakástakarék) kapcsolatos tájékoztatásért keressen minket bizalommal.
Adásvételi szerződés kötelező alaki és tartalmi követelményeire vonatkozó szabályok: K&H Bank Zrt.
- Az ingatlan adásvételi szerződés kötelező formai kellékei:
- a) Írásbeliség: Az adásvételi szerződés kizárólag írásban érvényes és ügyvédnek kell ellenjegyeznie (vagy közjegyzői okiratba kell foglalni). Az ügyvédi ellenjegyzés, okiratszerkesztés szabályait és az okirat alakiságát a mindenkor hatályos ingatlan-nyilvántartási törvény és ügyvédi törvény határozza meg, melyet az okiratot szerkesztő ügyvéd köteles betartani.
- b) Nyilvánvaló azonosíthatóság: A felek aláírásának az ingatlan – nyilvántartásról szóló törvény értelmében nyilvánvalóan azonosíthatónak kell lennie. A nyilvánvaló azonosíthatóság azt jelenti, hogy a felek, aláírásuk alatt, olvashatóan megjelölték saját nevüket és az okirat szerinti ügyletkötői minőségüket (pl.: Eladó, Vevő, Haszonélvező)
- c) Több lapból álló okiratra vonatkozó feltételek: Több lapból álló adásvételi szerződés esetén a lapokat folyamatos sorszámozással kell ellátni, valamint a szerződő felek vagy az okiratban arra meghatalmazott félnek, az ellenjegyző, illetőleg a tanúsító személyek eredeti kézjegyét kell, hogy tartalmazza az okirat minden egyes oldalán.
- d) Keltezés helye és ideje
2) Az adásvételi szerződés kötelező tartalmi elemei:
- a) Szerződő felek adatai
- i) Magánszemély esetén
- családi és utónév
- születési családi és utónév
- születési hely és idő
- anyja születési neve
- lakcím (állandó lakcím kötelező, emellett feltüntetendő az ideiglenes, ha van)
- személyazonosító jel (lakcímkártya hátsó oldalán található személyi azonosító utolsó 4 számjegye)
- adóazonosító jel
- állampolgárságra vonatkozó nyilatkozat
- ii) Nem természetes személy esetén (amennyiben az eladó nem magánszemély)
-
- név vagy cégnév
- statisztikai azonosító
- székhely
- cégjegyzékszám/bírósági bejegyzés száma v törzsszám
- b) Az ingatlan(ok) pontos megjelölése
-
- település neve
- természetbeni cím (utca, házszám)
- helyrajzi szám
- bejegyzéssel érintett tulajdoni hányad
- c) A jogváltozás jogcíme (A feleknek az ingatlanra vonatkozó adásvételi szándéka)
- d) Az Eladónak a tulajdonjog átruházó nyilatkozat (bejegyzési engedély) későbbi időpontban történő kiadására vonatkozó, feltétlen és visszavonhatatlan nyilatkozata. Javasoljuk továbbá, hogy ezen időpontig kérjék az illetékes földhivataltól a bejegyzési eljárás függőben tartását, melynek eredményessége érdekében a következő szövegezést javasoljuk: „Eladó a szerződés aláírásával úgy nyilatkozik, hogy az okirat ingatlanügyi hatósági (földhivatali) benyújtásától számított legfeljebb hat hónapos határidő elteltéig a tulajdonjog-bejegyzési engedélyt megadja. Felek kérik az eljáró illetékes körzeti földhivatalt, hogy az Inytv. 47/A § (1) bekezdésének b) pontja alapján a tulajdonjog bejegyzésére irányuló eljárást a tulajdonjog bejegyzési engedély benyújtásáig tartsa függőben.”
- e) Amennyiben a vételár megfizetése több részletben történik, az Eladó kötelezettségvállalása arra nézve, hogy ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott átvételi elismervény útján igazolja a vételárrészletek megfizetését és amennyiben a Vevő a fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett, egyidejűleg ügyvéd által ellenjegyzett okiratban hozzájárul a tulajdonjog Vevő részére történő bejegyzéséhez.
Ingatlan terheinek feltüntetését tartalmazó valamint ezen terhek jogi sorsának rendezésére vonatkozó nyilatkozat
- g) Az ingatlan vételár összege, megfizetésének módja és ütemezése
- i) Az adásvételi szerződésnek magában kell foglalnia a pontos összeggel meghatározott vételárat, vételárrészleteket, valamint azt, hogy az önerő megfizetését követően az utoljára esedékes vételárrészletet Vevő a K&H Bank Zrt-től felvett bankkölcsönből kívánja kiegyenlíteni oly módon, hogy a Bank a kölcsönösszeget átutalja az Eladó(k) által, az adásvételi szerződésben megjelölt bankszámlá(k)ra. (Az önerő a Vevő/Adós saját forrása a felvenni tervezett hitelen kívül.)
- ii) A Vevőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az egyes vételárrészletek kiegyenlítésére mikor és milyen forrásból fog sor kerülni, továbbá a vételár kiegyenlítéséhez a K&H Bank Zrt-től milyen forrást kíván igénybe venni (pl.: munkáltatói támogatás, lakás-előtakarékossági megtakarítás, stb.)
iii) Szükséges annak rögzítése, hogy az utolsó vételárrészt a hitelező közvetlenül az Eladó részére átutalással fizeti meg. Ez utóbbi esetben a kölcsönből finanszírozott vételárrész teljesítésére megjelölt bankszámla (letéti számla) számát, és a bankszámla (letéti számla) tulajdonosának a nevét is meg kell adni. Több Eladó esetén meg kell határozni a kölcsönből fizetendő vételárész Eladók, illetve a haszonélvezeti Eladók közötti megoszlását, kivéve, ha a Haszonélvező ellenérték nélkül mond le a haszonélvezeti jogáról: ez utóbbi esetben ezt a tényt kell rögzíteni a szerződésben. Több Eladó esetén természetesen lehetőség van arra, hogy csak az egyikük számláját jelöljék meg, azonban ebben az esetben tartalmaznia kell a szerződésnek, hogy az Eladók az ezen bankszámlára történő teljesítést saját kezükhöz történő teljesítésnek ismerik el. Fontos kiemelni, hogy az utóbbi esetben a hitelnyújtó a vételár Eladók közötti megosztásával kapcsolatban semminemű felelősséget nem vállal.
- iv) Megjegyezzük továbbá, hogy a kölcsönből fizetendő vételárrész teljesítésének határidejét érdemes a hitelnyújtó által a kölcsön folyósításának idejével kapcsolatban adott tájékoztatásnak megfelelően alakítani.
A tájékoztatás nem teljes körű, egyéb speciális esetekkel (pl. CSOK, lakástakarék) kapcsolatos tájékoztatásért keressen minket bizalommal.
Az adásvételi szerződés elvárt tartalmi elemei ERSTE BANK HUNGARY Zrt. által nyújtott jelzáloghitel, illetve állami támogatások esetén
Az ingatlan adásvételi szerződés kötelező tartalmi és alaki kellékei:
Az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell a következőket:
- Valamennyi érintett (fél) adatait: · magánszemély esetén: családi és utónév; születési családi és utónév; születési hely; születési idő; anyja születési neve; lakcím; személyi azonosító szám · gazdálkodó szervezet esetén: cégnév; statisztikai számjel; székhely; cégjegyzékszám / bírósági bejegyzési határozatszám.
- Az adásvétel tárgyát: az érintett ingatlan pontos megjelölését (település neve, helyrajzi száma) és a bejegyzéssel érintett tulajdoni hányadot.
- A vételárat.
- Az átruházás jogcímét.
- A birtokátruházást (birtokbaadást).
- Az eladó feltétlen és visszavonhatatlan tulajdonjog bejegyzést engedő hozzájárulását vagy hivatkozást arra, hogy az eladó feltétlen és visszavonhatatlan tulajdonjog bejegyzést engedő hozzájárulását letétbe helyezte.
- Az eladó(k) a szerződés aláírásával hozzájárul(nak) ahhoz, hogy a vevői tulajdonjog bejegyzési kérelmet az illetékes földhivatal az Inytv. 47/A. § (1) bekezdés b) pontja alapján függőben tartsa az eladói tulajdonjog bejegyzési engedély benyújtásáig. (Függőben tartás maximális időtartama az adásvételi szerződés – vevői tulajdonjog bejegyzése iránti kérelem – földhivatalba történő benyújtásától számított 6 hónap lehet.) Bankunk nem fogadja el a tulajdonjog fenntartással történő eladás tényét, kivéve, ha a) az adásvétel tárgyát képező, és a kölcsön igénybevételével megvásárlásra kerülő célingatlan nem a kölcsön fedezete, vagy b) olyan építés alatt álló társasházi új lakás vásárlása esetén, amelyik még nem rendelkezik használatba vételi engedéllyel.
- Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI.30.) Kormányrendelet szerinti rendelkezést.
9.Haszonélvezeti jog / özvegyi jog / korlátozott haszonélvezeti jog esetén a jog jogosultjainak tulajdonjog bejegyzéshez, illetve a haszonélvezeti jog / özvegyi jog / korlátozott haszonélvezeti jog törléséhez történő hozzájárulását (külön nyilatkozatban is megfelelő).
- A szerződő felek (amennyiben magánszemélyek) állampolgárságra vonatkozó nyilatkozatát.
- A keltezés helyét és idejét.
- Több lapból álló okirat esetén folyamatos oldalszámozást.
- A felek aláírását és több lapból álló okirat esetén a szerződő felek, és az ellenjegyző ügyvéd kézjegyét minden oldalon. Az aláírásnál fel kell tüntetni a felek olvasható nevét és szerződéskötési minőségét. Az aláírásoknak – az ingatlan-nyilvántartási törvénynek is megfelelve – nyilvánvalóan azonosíthatónak kell lenni. (A minden oldal aláírása, mint követelmény alkalmazása mellőzhető, ha a papíralapú okirat lapjait az ellenjegyző ügyvéd úgy fűzi össze, hogy az az okirat sérelme nélkül ne legyen megbontható.)
- Az ellenjegyző ügyvéd nevét; kamarai azonosító számát; aláírását; irodájának székhelyét; az ellenjegyzés helyét és időpontját; valamint az ellenjegyzés tényét és a szárazbélyegző lenyomatát.
Az ERSTE BANK HUNGARY Zrt. által előírt, kötelező tartalmi elemek az adásvételi szerződésben
Az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell a következőket:
- Eladó szavatolja a vevő(k) akadálymentes tulajdonszerzését és hogy ezáltal per-, teherés igénymentes tulajdonjogot szerez(nek).
- Az eladó(k) bankszámla számát, vagy az ügyvédi letéti számla számlát, amelyre a kölcsön folyósítása történik.
- A vételár
- megfizetésének határidejét naptári nap szerint megjelölve.
Megjegyzés I.: A kölcsönből fizetendő vételárrész teljesítésének határideje a kölcsön folyósításáig nem telhet le. Amennyiben a fizetési határidő már letelt, szükséges az eladó ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által készített nyilatkozatát, vagy az adásvételi szerződés módosítását benyújtani, amelyben az eladó kijelenti, hogy a fizetendő hátralékos vételárrész a nyilatkozat / adásvételi szerződés módosításától számított 15 napon belül történő megfizetése esetén a vevővel szemben kamat, kötbér vagy bármely egyéb igényt nem támaszt, továbbá kijelenti, hogy ilyen igényt eddig sem támasztott, valamint elállási jogával nem él.
Megjegyzés II.: Amennyiben az eladó a késedelem jogkövetkezményeiről nem kíván lemondani, a kölcsön akkor folyósítható, ha az eladó teljes bizonyító erejű magánokiratot, vagy ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által készített nyilatkozatot bocsát a Bank rendelkezésére, amelyben kötelezi magát arra, hogy a késedelem jogkövetkezményeit (kötbér, kamat, stb.) semmilyen körülmények közt nem számolja el a Bank által folyósított kölcsönnel szemben és kijelenti, hogy a meg nem fizetett kötbér, késedelmi kamat, stb. ellenére a vevő(k) tulajdonjog bejegyzését, illetve a Bank zálogjogának a bejegyzését nem akadályozza.
- legutolsó része az ERSTE BANK HUNGARY Zrt. által folyósított „.……” összegű kölcsönből kerül kiegyenlítésre.
Megjegyzés: Amennyiben az ügyfél részére csak kevesebb kölcsönösszeg nyújtható, akkor az adásvételi szerződést nem szükséges módosítani.
Ellenben az adásvételi szerződésben foglalt vételár, kölcsön összegét meghaladó részének eladó részére történő megfizetését a lakás eladójának:
- ügyvéd által ellenjegyzett teljes bizonyító erejű magánokirat, vagy közjegyző által elkészített közokirat formájában kell lenyilatkoznia, vagy
- ha a szerződés szerint ügyvédi letéti számlára kell utalni a vételárat, úgy a letétkezelő ügyvédnek kell nyilatkoznia, letéti igazolás formájában, hogy a vevő a hiányzó vételár részletét – amennyivel kevesebb kölcsön folyósítható – az eladó részére kifizette, vagy az eljáró ügyvédnél ügyvédi letéti számlára befizette.
Ügyfélnek a fentieket legkésőbb a folyósítás időpontjáig be kell nyújtania.
- Amennyiben több eladó szerepel az adásvételi szerződésben, úgy elegendő, ha az eladók közül csak az egyik eladó számlája kerül teljesítés helyként megjelölésre. Ez esetben szükséges, hogy a bankszámlával rendelkező eladó az adásvételi szerződésben nyilatkozzon arról, hogy elszámol a többi eladóval, a bankszámlát meg nem jelölő eladó pedig tudomásul veszi és elfogadja a vételár teljesítésének ezen módját.
- Haszonélvezeti jogosult esetén meg kell határozni a kölcsönből fizetendő vételárrész eladó(k), illetve a haszonélvezeti jogosult(ak) közötti megosztását (kivéve, ha a haszonélvezeti jog jogosultja ingyenesen lemond a haszonélvezeti jogáról).
- Amennyiben a kölcsönből fizetendő utolsó vételárrészt több eladó számlájára kell teljesíteni, akkor a teljesítési számlaszámokat és a vételárrész eladók közötti megoszlását forintra pontosan meg kell határozni.
- Végrehajtás alatt álló vállalkozás által értékesített ingatlan megvásárlása esetén a vevők nyilatkozatát, miszerint ismert előttük annak ténye, hogy az eladó ellen végrehajtás van folyamatban, az adásvételi szerződést ezen tény ismeretében – tényleges adásvételre irányuló szándékuknak megfelelően – kötötték meg.
- Az adásvételi szerződésnek tartalmaznia kell az eladók tulajdonjog bejegyzési engedélyét: „Eladó(k) a vevő(k) … arányú tulajdonjogának vétel / adásvétel jogcímen történő bejegyzéséhez szükséges nyilatkozatot, az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg külön ügyvéd által ellenjegyzett okiratban adják meg, és ügyvédi letétbe helyezik azzal, hogy a teljes vételár megfizetésének bármely fél részéről történő igazolását követően a letéteményes a bejegyzési engedélyt a földhivatalba benyújtja továbbá a letétbehelyezés tényét és a letét kiadásának feltételeit a letétkezelő ügyvéd írásban igazolja az ERSTE BANK HUNGARY Zrt. részére.”
- A letétbe vett eladói tulajdonjog bejegyzési engedélyt a teljes vételár megfizetését követően az eljáró ügyvéd nyújtja be az illetékes földhivatal részére.
- A kölcsön folyósítását követően egyik fél sem jogosult a szerződéstől önállóan elállni, vagy a szerződést bármilyen módon megszüntetni, a szerződést felbontani. Ezek a jogok csak abban az esetben gyakorolhatók, ha ehhez a Bank írásban hozzájárul. A Bank írásbeli hozzájárulása nélkül a szerződés felbontása, megszüntetése vagy az elállás érvényesen nem gyakorolható.
- Szakaszos finanszírozás esetén: Az adásvételi szerződésnek a fizetési ütemezést is tartalmaznia kell, összhangban a műszaki készültségi fokkal.
A tájékoztatás nem teljes körű, egyéb speciális esetekkel (pl. CSOK, lakástakarék) kapcsolatos tájékoztatásért keressen minket bizalommal.
Utolsó frissítés dátuma: 2019.02.13