A Szentes Ügyvédi Iroda cégeknek és magánszemélyeknek segít a szerződésállományuk rendbetételében, illetve adott jogi helyzetek feloldásában.
Ön gondolkozott már azon, hogy vajon ki fogja a családi vállalkozását tovább vinni?
Ebben a cikkünkben egy aktuális kérdéssel foglalkozunk, napjainkban ugyanis számos családi cég áll generációváltási hullám előtt, amiben segítséget nyújthat a magánalapítványi rendszer. Azonban itt is számos fontos kérdésre kell figyelni.
Vagyonkezelő alapítvány- az utódlással összefüggő vagyonrendezés lehetősége
Új jogintézményként jelent meg a vagyonkezelő alapítvány. A cégek életében rendszeresen visszatérő probléma, hogy mi történik az alapító tulajdonossal, miután meghal, ki fogja örökölni,- irányítani a céget.
Az örökösök nem mindig akarnak a cég életével foglalkozni, nincs kedvük vagy energiájuk vagy épp tehetségük továbbvinni azt. Erre eddig korlátozottan volt lehetőség.
A magyar joggyakorlatban nemrég újra megjelent a családi alapítvány, a magánalapítvány lehetősége.
Ezt történelmi nagyjaink, pl. a Széchenyi család is használta, aztán később megszűnt ez a forma.
Számos sokak által ismert nemzetközi multi vállalat, mindennapi használati eszközeink, tárgyaink gyártója (pl. IKEA lánc) is vagyonkezelő alapítvány segítségével örökítette át a vagyonát vagy magát a konstrukciót.
A családi alapítvány
A családi alapítvány lényege, hogy az átörökítendő vagyon, legyen az cég, vagy ingatlan, bekerül egy alapítványba, ami önálló jogalanyként, önállóan felel a vagyonáért.
Az alapítvány célja a vagyon gyarapítása illetve a meghatározott kedvezményezettek támogatása. Legyen ez életjáradék, lakhatás, vagy bármilyen más juttatás.
Fontos különbség a normál, eddig is működő alapítványokhoz képest, hogy a vagyonkezelő alapítványt:
- magán jellegű célra is létre lehet hozni, nemcsak közcélra
- az alapítvány ebben az esetben folytathat vállalkozói tevékenységet, míg korábban, a régi Ptk. ideje alatt civil szférában jelenlévő alapítvány nem folytathatott
Fontos, hogy egy családi alapítvány létrehozásának konstrukcióját szakemberrel érdemes egyeztetni.
Az alapítvány alapítására lehetőség van magánszemélyként is, de nagyon sok buktatója van, ezért amennyiben felmerül családi alapítvány alapítása mindenképp javasolt szakemberrel való konzultáció.
Olvasson a témában további cikkeket!
A Szentes Ügyvédi Iroda vállal családi alapítvány és magán alapítvány alapítása körüli szaktanácsadást, segítségnyújtást! Keressen minket bizalommal!