Önök is olvashattak már róla, hogy hosszú idő után nemrég újra megjelent a magyar joggyakorlatban is a vagyonkezelő alapítvány fogalma, mely által az adott feltételeknek megfelelő vállalkozás vagyona vagy akár a teljes konstrukció átörökíthető, ezzel időt és energiát spórolva az örökösök számára, valamint ami még fontosabb, biztosabb jövőt teremtve vállalkozásunknak, azáltal, hogy a már megszerzett vagyon nem forgácsolódik szét a különböző befektetések következtében.
Családi alapítvány létrehozásának feltételei
Ezen pozitívumok esetében most elsősorban az adózással kapcsolatos előnyöket emelném ki Önöknek. Azonban még mielőtt rátérünk az adózásra, érdemes tudnunk, mi is a családi alapítvány létrehozásának két legfontosabb feltétele:
- az alapító tőkének legalább 600 millió forintnak kell lennie
- 5 fős vezető testülettel, kuratóriummal, 3 fős felügyelőbizottsággal és könyvvizsgálóval kell rendelkeznie ahhoz, hogy főtevékenységként vagyonkezelést folytathasson az alapszabályban meghatározott céloknak megfelelően.
Amennyiben úgy érzik, az Önök számára is megfelelő lehet ez a forma, nézzük melyek a már korábban említett pénzügyi, adózási előnyei a családi alapítványnak.

Azon túl, hogy nem kell amiatt aggódni, vajon a megfelelő kezek vezetik-e a céget az öröklés után, számos más előnye is van a családi alapítvány létrehozásának
Családi alapítvány adózása
Az alapítványok, így ideértve a vagyonkezelő alapítványokat is tevékenysége érdekében teljes illetékmentességben részesülnek, melynek köszönhetően jelentős összeget takaríthatunk meg akár már az alapítvány létrehozásakor.
Emellett a családi alapítvány az adó- és egyéb járulék terheket illetően is mentességet élvez a fizetési kötelezettség alól, még ha ezen alapítványok célja elsődlegesen nem is az adótervezés, hanem sokkal inkább a generációkon átívelő vagyonmegőrzés lesz.
Azonban, hogy azért a másik oldalt is megemlítsük, természetesen van olyan adónem is, mely megfizetése alól nem képez kivételt ezen társasági forma sem, ez pedig nem más, mint a társasági adó, valamint az osztalékadó terhe.
Hiszen a családi alapítvány egyik fő ismérve, hogy már nem csupán közérdekű célra alapítható, hanem aktív vagyonkezelést is végezhet, azaz tevékenyen tovább növelheti a vagyonát a vállalkozás. Ennek következtében pedig egyértelműen nyereséggel számolunk, így a nevezett adófizetési kötelezettségünknek eleget kell tennünk.
Végezetül fontos kiemelni, hogy bár lehetőség van magánszemélyként is alapítvány alapítására, azonban ennek sok buktatója lehet, így mindenképp ajánlott a szakemberrel való konzultáció, annak segítségének igénybevétele.
Olvasson a témában további cikkeket!
HÍVJON MINKET BIZALOMMAL MÉG MA!
+36 (1) 212 2184